cables írta: ↑2025.07.02., szer. 16:53
Szóval nem jutottunk sehova. Onnét indult a vita, hogy a Devialet cég csőd közelbe került. A vita eredménye annyi, hogy ez egyeseknek meglepő, másoknak, többünknek meg nem. Na jónapot mindenkinek!
A beszélgetés onnan indult, hogy valaki betette az MBL - nek befektetőt kereső német cég nyilatkozatát linkben, különösebb magyarázat nélkül. Ezt próbáltam megmagyarázni és hasonló példaként megemlítettem a Devialet és a Marantz/Denon példáját is.
Ennek kapcsán egy @Cables nevű user kinyilvánította, hogy neki mennyire nem tetszett a Devialet hang, amikor egy magyar felhasználónál járva hallotta. Eltérítve így a high-end audióban előforduló pénzügyi, finanszírozási nehézségekről a párbeszéd irányát a Devialet "hangjáról" szóló vita irányába.
Vagyis az elmúlt kb két tucat hozzászólás egyáltalán nem arról szólt, amit az összefoglalód állít: "A vita eredménye annyi, hogy ez egyeseknek meglepő, másoknak, többünknek meg nem."
Arról, hogy ki, mennyire lepődött meg ezen, nem nagyon születtek hozzászólások. Ha jól értelmezem, amit írtál, egyedül Te sugalmaztad, hogy a Devialet azért kerülhetett bajba, mert nem szól elég jól (Dénes Zolinál Neked nem tetszett a hang, mivel az túl élesen szólt, írtad).
Akit érdekel a Devialet tőkebevonásának az oka és története, az off mögött olvashat róla.
- [OFF - katt ide ha látni akarod]
-
A befektető keresésének több oka is volt: részben stratégiai, részben pénzügyi természetű. A főbb indokok a következők:
1. Nemzetközi terjeszkedés finanszírozása
A Devialet célja, hogy tovább erősítse jelenlétét olyan piacokon, mint az USA, Kína és a Közel-Kelet. Ezeken a piacokon a brand ismertség növeléséhez, értékesítési hálózat bővítéséhez és marketingkampányokhoz jelentős tőkére van szükség.
2. Új technológiai fejlesztések
A cég nemcsak prémium hangszóróiról ismert (pl. Phantom széria), hanem szabadalmaztatott audio technológiáiról is, amelyeket más iparágakban is hasznosítani kíván (pl. autóipar, okostelefonok, streaming). E fejlesztések (mint az ADH erősítőtechnológia vagy az un akusztikus DSP-k) továbbfejlesztéséhez szintén komoly K+F ráfordítás szükséges.
3. Veszteséges működés ellensúlyozása
Annak ellenére, hogy prémium márka, a Devialet az elmúlt pár évben nem termelt stabil nyereséget. A jelentős marketing- és kutatás-fejlesztési költségek, valamint a hardvergyártás skálázása, mint más iparágakban is, nagy tőkeigénnyel jár.
4. Tőzsdére jutás és/ vagy stratégiai partner bevonása
A hírek szerint a Devialet hosszú távon a tőzsdére lépést (IPO) is fontolgatja, ehhez azonban stabil növekedést és befektetői bizalmat kell felépítenie. Alternatív forgatókönyvként egy technológiai vagy elektronikai óriással való partnerség (vagy felvásárlás) is képben volt.
5. Végül is 2024 év végén az egyik tulajdonos 30 milió eurós további tőkét vitt be. Ennek is köszönhetően jelenhetett meg az új Astra nevű high-end erősítőjük.