konok írta: ↑2025.03.09., vas. 12:44
Nem elhangolt frekvencián lesz. Pl, ha az állvány egyik alkatrészének saját frekvenciája 73.42Hz, akkor az meg fog szólalni, ha a zenében lejátszásra kerül egy D2 hang, így ott és akkor egy kiemelést okoz, tehát nő a torzítás. Ha én állvány gyártó lennék, akkor úgy méretezném az állványom, hogy az alkatrészei saját frekvenciája ne essen zenei hangok dedikált frekvenciájának a közelébe vagy olyan konstrukciót terveznék, aminek a sajátfrekvenciája nem értelmezhető hangfrekvenciás tartományban. pl 1m3 térfogatú beton kocka. :) Laborokban látni ilyesmit, nagy rugókon állnak.
Ott tényleg az a cél, hogy a platform "néma" legyen.
Kicsit ez félrevezető, hogy az állvány saját frekvenciája 73.42 HZ.
Mert ez azt sugallja, hogy az állvány csak úgy magában rezeg, minden külső segítség nélkül.
Nem rezeg magától. Hanem hajlamos a 73 Hz körüli külső rezgést felvenni, 'rágerjedni', és valóban, ott tudnánk mérni egy púpot. De elfelejted, hogy az energia, ami ezt előállítja, az magából a rezgő rendszerből jön ki, és ezért valahol a rendszerben egy hiány, egy beszakadás lesz.
A BBC vékonyfal-iskola ezt használja ki a hangdobozépítésnél. Hogy a bezárt térfogatnak mindenképp lesz ilyen rezonáns maximuma valahol, akár több is, ami pl. a beszéd-érthetőséget aggasztóan lerontja. Merthogy az átlag 1-2 köbláb környéki térfogatnál ez pont a férfi szpíker középhangja környékére esik. Ha kellően vékony a dobozfal, akkor ez a kiemelés berezegteti, és az okosan kiválasztott csillapító anyag - régen a bitumen volt ez - ezt lefékezi / elnyeli / hővé alakítja.
Ezt akkor lehet megérteni, ha valaki fogja magát, és belebeszél-belezümmög egy kiszedett hangszórójú hangdobozba; változtatva a hangmagasságot, lesz legalább egy pont, ahol meglepően fel fog erősödni a hang, ahol az üres doboz 'gerjed'.
Egészen meghökkentő, mekkora emelés létrejöhet.
Sajnos van még több fajta hullám és káros rezonancia, amely hangi torzítást/elszínezést okozhat, és a vékonyfal-alkalmazás a problémáknak csak egy csoportját oldja meg. Az tény, hogy ez a 'study' kilépett a korai angol stúdió-alkalmazásból a hifibe, a mai napig gyártanak ilyeneket, adott ízlésekhez nagyon tudnak passzolni, és nagyon lehet szeretni. A komolyzene-kedvelők közül aránylag sokan estek áldozatául ennek a (kicsit jellegzetes) hangzásképnek, főleg régebben.
Színvonalas elektronikus zenén, meg nagy hangerőn, a fenti hangi 'előnyök' vagy nem is jelentkeznek, vagy másodpercek alatt elolvadnak.... (értsd: tökbénán szólnak.:))
Az is tény, hogy a vastagfal-iskola, meg a totál-holt-állványépítők ma a main-stream, és természetesen tudnak nagyon jó hangú dolgokat építeni, amelyek sokkal szélesebb zenei spektrumot ki tudnak szolgálni.