TJ!tunerman írta: ↑2023.08.14., hétf. 15:29Azért az alap fizikát nehéz lenne semmivé tenni ahhoz hogy legyen NFB, mert ahhoz több erősítőfokozat kell (megnövelt erősítés, hogy legyen miből visszacsatolni), és azokhoz pedig több passzív/aktív alkatrész kell.![]()
Kéretik a beépített plussz alkatrészek hatását kikövetkeztetni:
- a bejövő zenei jel jobb lesz tőlük
- nem csinálnak semmit a zenei jelekkel
- itt van, hogy valójában mi történik
Ami a további elméleti fejtegetéseket illeti, teljesen feleslegesek, mert itt már teljesen tönkre van vágva a zenei jelek természethű átvitele.
TJ.
Azért az megvan ugye, hogy a zenei jelek nem a hangszerekből kerülnek a hangszórókra az otthoni láncon, hanem felvételeket hallgatunk. És ezeken a felvételeken a hangszerek jelei (hangja) nagyságrendekkel több alkatrészen mennek keresztül már a stúdiókban, mint a házi lejátszó elektronika alkatrészeinek mennyisége. Arról nem is beszélve, ha digitális forrást hallgatunk. Ott sok nagyságrenddel nagyobb a felvétel készítés és visszajátszás során az alkatrészek mennyisége, nem beszélve az AD/DA átalakítások, bitmélység konverziók sokaságáról.
A negatív visszacsatolt erősítők bajai nem abban vannak, hogy sok az alkatrész bennük, hanem az, hogy a tervezők nem tudják alkalmazni az NFB-ben rejlő lehetőségeket több okból. Nincs kellő tehetségük megfelelő kapcsolástechnika tervezésére. Nincs elég anyagi lehetőségük megfelelő elektronikák kivitelezésére a gyártóknak.
Jelenleg az erősítéstechnika szinte kompromisszum mentes csúcsait kizárólag félvezetős erős NFB-vel rendelkező erősítők képviselik (Boulder, Halcro, Soulution...). Az NFB ésszel használva és szinte anyagi korlátok limitje nélkül kivitelezve olyan elektronikákat képes létrehozni, amik alkalmasak MINDEN terhelésre, szintre minőség romlás nélkül továbbítani a bemenetére érkező jeleket.
Sajnálatosan a NFB-t nem tartalmazó erősítők csak nagyon korlátos körülmények között képesek kiszolgálni a rájuk kötött terheléseket (hangszórók). Nagy a kimeneti impedanciájuk, ami együtt jár azzal, hogy a hangszórók impedancia menete egy az egyben megjelenik a kimeneti frekvencia menetben. Nem képesek jelentős áramokat leadni, kicsi a teljesítményük, nem alkalmasak méretesebb terekben kellő hangnyomást előállítani. Nem képesek kis impedanciás hangszórók meghajtására....
Arról nem is beszélve, hogy a magas nyílthurkú erősítés és a nagy visszacsatolás miatt az alkatrészek egyedi hatásai is sok nagyságrenddel kevésbé jelennek meg a kimeneten.
Ami a Negatív Visszacsatolt Erősítők rossz megítélését okozza, az nem az elméleti hibái, hanem a nem megfelelő kivitelezés/tervezés.
Ha egy NFB erősítő nyílthurkú erősítése a hallható tartományban egyenletes, lineáris, az elektronika sebessége nyílt hurokban is kellően gyors, akkor a visszacsatolt elektronika átvitele, hangja sem lesz rossz. A baj, hogy a legtöbb erősítő a lehető legprimitíveb kapcsolású, minimál alkatrésszel, hogy majd a NFB megoldja a gondokat. Hát NEM oldja meg. 1kHz mérőjellel csodás paramétereket lehet kapni, csak hát a zene nem 1 kHz. Tranziens viselkedése ezeknek az erősítőknek katasztrofális - a hangjuk is. Ez sajnos a 99%.
Ha egy erősítő már nyílt hurokban is lineáris és kellően gyors, akkor visszacsatolva csak még jobb lesz.
Ezek a dolgok már a 70-es, 80-as években ismeretesek voltak és Nelson Pass, Matti Otala már akkor is leírta a TIM, SID okozta hangi problémákat egy NFB erősítőben.
Sajnálatosan az akkori Japán félvezetősök botrányosan rossz hangját az NFB ész nélküli és végtelen primitív alkalmazása okozta. Mérve persze 0,000xx% volt a torzításuk, csak hallgathatatlanok voltak.
A tervezők azóta már megtanulták, hogyan kell alkalmazni a NFB-t, az eszközeink sebessége több nagyságrenddel megnőtt, így a csillagok kedvező állása mellett született elektronikák (Soulution, Boulder, Audionet, Halcro...) már olyan átvitellel és hanggal rendelkeznek gyakorlatilag minden terhelésen és kimeneti szinten, amire egyetlen NFB-t nem tartalmazó erősítő sem képes.
A csöves erősítők pedig az aktív elemek nemlinearitása, a jeltranszformátorok alkalmazása miatt egyáltalán nem alkalmasak a kompromisszum mentes átvitelre - EGYIK sem, ártól függetlenül. Jel erősítésre alkalmasak, teljesítmény erősítésre NEM.
Persze a torzításuk lehet kellemes sokaknak, de korrektnek egyik sem nevezhető.