ZolaBA írta: ↑2021.11.30., kedd 09:11
Azt hiszem nem jól értetted, átfogalmazom:
Nincs különösebb problémám a streaming szolgáltatókkal vagy a szolgáltatásaik árával, fizetem is, és kifejezetten jó érzés az is, hogy nem lopom a tartalmat. Ami a problémám, hogy általában egyre több amiért havidíjat ""kell"" fizetnünk. Ezért próbálom kerülni az olyan megoldásokat ami állandóan feji a pénzt az emberről, programok, szolgáltatások, de még inkább ugye bérleti díjak, hitelek, lizingek, biztosítások, stb. formájában. A mai modern életstílusban szokásos, hogy dolgozik a fiatal, sokat is keres, de simán feléli, jelentős részében havi díjakra és divat kiadásokra, így ha pl. kirúgják vagy lebetegszik kb. nincs/nem marad semmije. A "régi" gyűjtögető, építgető életstílus ezért talán jobb/volt, a saját tulajdon és a minél alacsonyabb havi kötelező kiadás nagyobb biztonságot, szabadságot jelent, mint az adósrabszolgaság jellegű terhelés, hajtás, stressz. stb.
Ha belegondoltok, egyre több programért kérnék havidíjat. Felfuttatják ingyenesen/olcsón, aztán telenyomják a használhatatlanságig reklámmal, amiből csak az előfizetéssel tudsz menekülni. Ez persze egy rohadt jó konstrukció eladási oldalról, de vevői/felhasználói oldalról fájdalmas. Nem ragozom tovább.
Okay, így tisztább és számomra kevésbé problémás az álláspontod.
Az önszántukból teljesen kiszolgáltatott emberek problémáját a COVID szépen felszínre hozta, de a téma nyilván nem tartozik ide. A békesség kedvéért abban sem foglalnék itt állást, hogy az évtizedeken át gyűjtögetős, vagy a mának élő életstílus a jobb-e a jelenlegi, teljesen kiszámíthatatlan világban. A saját tulajdonról alkotott véleményem meg végképp kiverné a biztosítékot, inkább hagyjuk!

De azt persze látjuk, hogy amit nem lehet kézbe fogni, azért sokkal nehezebben ad pénzt a magyar, így pl. az online zenéért is.
Valóban egyre több szoftverfejlesztő áll át előfizetéses modellre. Logikus lépésnek gondolom, mert így nehezebben lehet ingyen ellopni a termékeiket, de felhasználóként is inkább az előnyeit látom. Hozzájutunk olyan megoldásokhoz, amiket egyben nehezen fizetnénk ki (hangászként és fotósként nálam sokmilliós tétel lenne), az alacsony havidíj számomra elviselhetőbb teher, viszont így megkapjuk az új verziókat is, amikért korábban külön pénzt kértek 1-2 éve (lásd pl. jRiver). Az előfizetést bármikor le tudjuk mondani, így nincs az a rossz érzés, hogy nagy pénzért megvettünk valamit, amit egy idő után nem is használunk. Egy Adobe fotós szoftvercsomagnál nincs nagy kockázat, mert ők 20 éve stabilan verik a teljes mezőnyt, de zenelejátszás terén fogalmunk sincs, mi lesz jövőre, így én itt biztosan nem fektetnék hosszú távon semmibe sem.
Más aspektusból nézve... ha nekem 30 évvel ezelőtt felkínálták volna, hogy egy jelképes havi összegért hozzájutok a világ összes zenéjéhez és nem kell hajnali 5-kor az új lemezekért sorban állnom a pécsi vásárban, azonnal elfogadtam volna az ajánlatot. Nálam ez gyakran felmerül, talán ezért viselem könnyebben a digitális adót. Persze aki egész életében ingyen jutott hozzá a kedvenc zenéihez, annak fájdalmas lehet az új rendszer, de talán még ő is belátja, hogy a totális ingyenesség nem volt fenntartható. Pár évvel ezelőtt nagyon közel voltunk hozzá, hogy Magyarországot és a Kelet-Európa régiót nem csak néhány filmstúdió, hanem a nagyobb zenei kiadók is fekete listára teszik. A Tidal és néhány más szolgáltató megoldotta ezt a csóróbb országokban felkínált kedvezményes előfizetési csomagokkal.